zpět na výpis článků

Bohouškovo splněné vánoční přání

26. 12. 2022

Krátký návrat do Starého Plzence, byl pro tohoto zbožného staršího pána, se kterým se život v posledních letech nemazlil, vysněným a nutno říct, že i splněným přáním. Chtěl navštívit slavnostní bohoslužbu při otevření farního kostela Narození Panny Marie ve Starém Plzenci, ve kterém strávil celý svůj život. Zaměstnankyně Domova Clementas v Janovicích, kde žije, mu to umožnily.

„Člověk, který před několika lety seděl v křesle a neviděl před sebou nic než beznaděj, je nyní šťastný. To štěstí je úsměv, láska a dobré slovo těch, kteří ho obklopují v Clementas a těch, kteří ho mají rádi "na dálku" z Plzence,“ uvádí Marie Laiblová, pastorační asistentka Římskokatolické farnosti ve Starém Plzenci.

Kostel se slavnostně otevíral tuto neděli bohoslužbou konanou zde po dlouhých létech a on byl u toho. Osmašedesátiletý Bohumil Herkner, kterému ale v Janovicích nikdo neřekne jinak než Bohoušek prožil ve Starém Plzenci ve svém domku na náměstí spokojený život. Pocházel z milující rodiny, neměl sourozence. Vyučil se zámečníkem a pracoval v nedalekém Sedlci, vynikal zručností a svědomitostí.

Smrt rodičů, kteří odešli krátce po sobě, nesl velmi těžce. Zůstal, pro něj ve složitém světě sám a po několika letech se dostal i do finančních problémů, když lidé v jeho okolí zneužili jeho dobrosrdečnosti.

Tehdy mu nabídla pomoc Římskokatolická farnost, když se pak přidaly i zdravotní problémy,
pomohla mu prostřednictvím pastorační asistentky, najít zázemí pro klidný život v janovickém domově pro seniory.

Když sem přišel, měl strach z lidí a byl vystresovaný. Velice aktivně se zapojil do dění v Domově, začal pravidelně a dobře jíst. Vyléčilo se jeho kožní onemocnění. „Časem se uklidnil a spřátelil se se svým spolubydlícím. Je to hodný a pokorný pán, rád pomáhá ostatním klientům a fotografuje, kolegyně mu pak ukládají foto na počítač. K čemukoliv se přichomýtne, rád pomůže a rád se s kdekým pustí do řeči. stará se o květiny, zeleninu, pomáhá obyvatelům domova s přesunem na aktivity nebo na oběd a mnoho dalšího).“ uvádí Kateřina Jiříková z Domova Clementas.

Právě ji a také její kolegyni Hanu Jandíkovou Ortinskou oslovila radost, která z něj v posledních měsících vyzařovala.
"Bohoušku, řekněte co by Vám udělalo opravdu radost, řekněte co byste si přál od Ježíška?" Nikoho asi nepřekvapilo, že jeho přání směřovalo do jeho milovaného Plzence. Právě tam ho janovické zaměstnankyně odvezly, aby se mohl pomodlit. Ať pana Bohouše v jeho dalším životě provází Pán Bůh!

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?