zpět na výpis článků

Ukrajinská sestřička našla nový domov v janovickém Domově Clementas

20. 9. 2022

Dvaačtyřicetiletá Julia pochází z malého města nedaleko Mariupolu na Ukrajině. Válka ji vyhnala do České republiky, kde se jí podařilo získat dobře placené zaměstnání v oboru a je spokojená, že se tu může starat o svého syna.

„Nejprve jsem pracovala v Klatovech za minimální mzdu a navíc mi často rušili směny, takže jsem vydělala málo peněz, které mi k životu ani nestačily.“

Správcová v domě nedaleko Nýrska, kde bydlí, jí naštěstí doporučila janovický Clementas a Julia sem v polovině prázdnin nastoupila.

„Jsem tu moc spokojená. S prací i kolegyněmi, které mi pomohly. Pracovala jsem jako zdravotní sestra, ošetřovala jsem i staré lidi. Mám tu práci ráda, oni jsou trochu jako malé děti, se vším potřebují pomoci,“ popsala.

Julie v Čechách žije se svým 14 letým synem, který chodí v Nýrsku do školy. Stejně jako on ještě bojuje s češtinou, někdy pomohou kolegyně, někdy překladač v mobilu. Chystá se ale navštěvovat jazykové kurzy.

Julie je moc šikovná. Sama rychle reaguje, chápe, nemusíme jí nic vysvětlovat, je vidět, že má praxi v oboru a je pro nás velkým přínosem,“ myslí si o Julii kolegyně Petra Kobzová.

„Julie se nám hned líbila. Ptala se, je vidět, že má výbornou praxi. Ale chvilku jsme váhali kvůli jazykové bariéře, pak na mě ale velmi dobře zapůsobila svou chutí pracovat,“ popsala vrchní sestra Martina Kolářová. „Julia racovala v místní fabrice za minimální mzdu, měla to těžké.  Pokud jí teď pomůžeme s jazykem a s nostrifikací, ani do budoucna nebudeme mít problém s nedostatkem zdravotnického personálu,“ myslí si. „Máme naplněný stav sestřiček, stále ale nabíráme pečovatelky, protože sehnat kvalitní personál je poměrně obtížné,“ dodala vrchní sestra.

V janovickém domově aktuálně zbývají zaplnit poslední místa ošetřovatelek do plného stavu, chybí i jedna zdravotní sestra. „Chceme být nejlepší, proto máme vysoce nastavené standardy a stále hledáme šikovné kolegy,“ uzavírá vrchní Kolářová. Od druhé poloviny září tu dokonce pracuje Juliina kamarádka. Doma na Ukrajině už byla dříve zaměstnaná jako ošetřovatelka.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?