zpět na výpis aktualit

Klienti Domova Clementas v Mlékovicích se budou v rámci animoterapie starat o slepice

9. 12. 2020

Každé ráno chodí paní Květa Marková, klientka centra pro seniory v Mlékovicích krmit přes plot sousedovic slepice. Od tohoto týdne už se pomáhá starat o slepičky centra, které pořídilo tři slepice a jednoho kohouta plemene „hedvábničky“, cílem snaha rozšířit možnosti animoterapie. Hedvábničky jsou pro svou typickou pernatost nazývány chlupatými slepicemi. Autorkou „Kvok projektu“, jak už se mu v Mlékovicích říká, je Andrea Faltysová, ředitelka Domova.

Snažíme se, aby u nás klienti žili co nejvíce „normální život“, který jim připomíná to, co žili ve svých domovech. Inspirujeme se životem. Je to důležité jak pro seniory obecně, tak pro seniory s demencí zejména, protože když mohou vídat věci, které jim jsou známé, a ještě je mohou i žít, přináší jim to pocit klidu a bezpečí. Je nutné si uvědomit, že často ve své mysli prožívají jiné období, než které skutečně žijí,“ uvedla Faltysová.

Budeme je učit osobnímu kontaktu s klienty a s případným dalším výcvikem uvidíme. Ale určitě by se v rámci hry mohli naučit přeskakování překážky, označování věcí a podobně. Dala by se využít metoda klikru,“ doplnila.

Kurník ze svých prostředků zaplatil nadační fond Moje velké přání, který plní přání dlouhodobě nemocným seniorům a to formou zážitků.

Do péče o slepice bude zapojena především klientka paní Marková, která tímto rozhodnutím dostane jednak určitou míru zodpovědnosti a také bude mít možnost být v kontaktu se zvířaty, která jí jsou blízká. „Zvýšíme tím také její důležitost, o kterou mohou vlivem závislosti na péči tito lidé obecně přicházet a současně budeme podporovat udržení jejích schopností a dovedností. Důležitý je totiž pravidelný pohyb za slepicemi, trénink kognitivních funkcí dodržováním slepičího režimu krmení a péče,“ vysvětluje ředitelka Faltysová.

Patronem celé akce zaměřené na slepičí animoterapii je známý moderátor Karel Voříšek. Ten se dlouhé roky přátelí se zdejším primářem MUDr. Janem Cimickým Csc. A Karel Voříšek, který je moderátorem hlavní zpravodajské relace televize Prima a CNN Prima News se stává zároveň patronem domova v Mlékovicích.„S Honzou Cimickým nás pojí dlouholeté přátelství. Často se zmiňoval o své práci a chválil úroveň péče o seniory v Mlékovicích. Slovo dalo slovo a rozhodl jsem se pomoci. Předvánoční čas je dobou splněných přání a v Mlékovicích jedno bylo. Kurník a slepice. Nadace Marcely Nevšímalové ´Moje velké přání´ přidala výrobu adventních věnců a z jejich prodeje se vyklubal mlékovický kurník,“ popisuje Karel Voříšek neuvěřitenou cestu od adventních věnců ke kurníku.
Slepice se v rolích zvířecích terapeutů objevují jen vzácně. Oblíbení jsou psi nebo kočky. Například v Mlékovicích mají svého kocoura, který se jmenuje Mikeš. V době, kdy nebyly zakázány návštěvy, docházel sem canisterapeut. Canis a felinoterapie se používají proto, že kočky a psi pro to mají předpoklady, a také proto, že obecně kontakt s těmito zvířaty je příjemný a milý a samozřejmě někomu může navodit příjemné vzpomínky na své domácí mazlíčky. Slepice naproti tomu připomínají běžný život rodiny žijící v domku s drobnými domácími zvířaty, jejichž chov má za cíl zajistit rodině kvalitní domácí potraviny. Klientům podle Andrey Faltysové umožní hedvábničky se pobavit, protože pohled na tento druh slepiček, které bývají nazývané chlupaté slepice nebo komediantské slepice vzbuzuje úsměv. Velikostí nekladou vysoké nároky na péči a dají se pochovat v náručí (kohout váží asi kilo, slepička o zhruba 200 gramů méně). Velkou výhodou také je, že toto plemeno nelétá a málo hrabe, je nenáročné na chov a krmení a je také snadno ochočitelné. Slepice a kohout zatím nemají vybraná jména. Ta jim během následujících dní vyberou samotní klienti. Domovy Clementas mají pro klienty v souvislosti s chovem domácích zvířat, také jednu výjimečnou nabídku. „Po domluvě a za dodržení určitých pravidel náš Domov umožňuje přijmout klienta s jeho domácím mazlíčkem. V tom jsme hodně specifičtí a není to rozhodně standard,“ vysvětluje Faltysová.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?