zpět na výpis aktualit

Modlitba za ukončení epidemie

10. 11. 2020 | Clementas Mlékovice

Jana Šedivá pracuje druhým rokem v mlékovickém Domově Clementas jako sociální pracovnice. Zároveň ale v Kutné Hoře působí jako kazatelka Církve československé husitské. Zkušenosti, které nyní v době celosvětové pandemie zažívá, vepsala do modlitby za ukončení covidu. „Jejím poselstvím je posila, víra, že nás Bůh nenechá padnout až na úplné dno a zastaví tu hrůzu, kterou nyní všichni prožíváme. Mnozí z nás přišli o své blízké, o práci, o jistotu, o klid a pokoj. Proto ta modlitba, která nás má všechny spojit a připomenout, že jsme tu teď jeden pro druhého víc než kdy před tím,“ shrnuje Jana Šedivá.

 

Proč jste se rozhodla modlitbu sepsat?

Na vytvoření modlitby mě přivedla paní ředitelka Andrea Faltysová, ale hrubý náčrt jsem měla již připravený na nedělní pobožnost, kterou v textech rozesílám věřícím naší náboženské obce v Kutné Hoře jako kazatelka Církve československé husitské, jelikož se nyní z důvodu pandemie nemůžeme osobně scházet v synagoze. Čerpala jsem i z jednotlivých modliteb ostatních farářů z jiných církví. V Kutné Hoře tvoříme s ostatními faráři z církve evangelické, římskokatolické a křesťanského společenství velmi hezkou ekumenu, scházíme se jedenkrát za měsíc.

Inspirací byl samozřejmě covid. Ještě něco dalšího?

Inspirace byla jedna jediná a prolíná se celou modlitbou. Pandemie, která zasáhla celý svět, a udeřila ve druhé, mnohem silnější vlně. Sama vnímám všudypřítomný strach a smutek lidí nad tím, co nás potkalo, a stesky, že už nikdy nebude nic jako dřív. Ale možná, že je dobře, že už nebude nikdy nic jako před pandemií. Měli jsme na sebe jako lidi, rodiny, rodiče, partneři, přátelé čím dál méně času. Vytrácela se pospolitost a radost ze společného setkávání, tato velmi velmi smutná zkušenost nás možná vrátí zpátky....

 

Co je poselstvím modlitby?

Poselstvím má být posila, víra, že nás Bůh nenechá padnout až na úplné dno a zastaví tu hrůzu, kterou nyní všichni prožíváme. Mnozí z nás přišli o své blízké, o práci, o jistotu, o klid a pokoj. Proto ta modlitba, která nás má všechny spojit a připomenout, že jsme tu teď jeden pro druhého víc než kdy před tím. Vnímám to nyní jako sociální pracovník v domově pro seniory mnohem intenzivněji. Křehkost života, potřebu pomáhat a být k dispozici těm, kteří již nemají sílu se sami o sebe postarat. Nyní jsem si prošla zkušeností jako pracovník v přímé péči, a chtěla bych všem pracovníkům, jak ošetřovatelům, tak zdravotníkům, vyjádřit hlubokou úctu a obdiv za jejich každodenní nemírně náročnou práci jak po fyzické, tak po psychické stránce.

 

Kolik takových modliteb jste předtím napsala?

Na každé nedělní kázání jsem si vždy připravovala a připravuji vždy krátké, přímluvné modlitby v rámci naší náboženské obce.

Galerie

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?