zpět na výpis aktualit

Těšte se na voníci louku

6. 4. 2020 | Napsali o nás

Vyvolat pěkné vzpomínky, těšit se na budoucnost, ale také se vrátit třeba k psaní dopisů. To jako prostředky ke zvládání složité situace za nynější koronavirové krize radí známý psychiatr Jan Cimický.
Vyrovnávat se s těžkou dobou pomáhá klientům Domova Clementas v Mlékovicích na Kolínsku, kde je primářem. Psychiatr, který se proslavil i jako literát, scenárista, dramaturg a překladatel, však užitečné rady může nabídnout lidem všeho věku, ať bydlí kdekoli.

Co víc pomáhá psychiatrovi, který je známou postavou i v uměleckém světě, aby se „nezbláznil“ ze všech změn, které se na nás nyní valí?
Spíš zkušenosti psychiatra, nebo ty z oblasti kumštu?

Obě mé profese se vzácně doplňují. V psychiatrii se setkáváme často s bolestí, úzkostí, obavami, nejistotou a strachem. A samozřejmě i smutkem. V mnoha případech a situacích nemůžeme nešťastnému pacientovi pomoci. Třeba když ztratí milovanou bytost. Naopak jako spisovatel a autor mám možnost kompenzace, tady mohu konat zázraky, i když je to jen na papíře. A možná právě to mi pomáhá, abych i po 48 letech v psychiatrické profesi se dokázal dívat na věci s určitým nadhledem.

Máte i nějakou obecnou radu pro obyčejného člověka, jak se vypořádat s nynější obtížnou dobou?

Všichni jsme v této situaci obyčejní lidé a nikdo z nás nemá privilegium, aby se s tím mohl vypořádat snadněji.
Máme však možnost využívat své vlastní zkušenosti – a svou roli tu hraje i naše povaha. Lidé pozitivně naladění jsou na tom vždy lépe. V takovéto situaci pomáhá i představa, že až tenhle „blázinec“ jednou skončí, pojedeme například někam do hor a budeme se procházet po vonících loukách.
Vedle toho je dobré, když člověk má své koníčky a záliby, ke kterým se může v takových chvílích vracet. A je tu stále možnost, kterou nabízí moderní technika: telefon přátelům, e-mail. To vše může člověku usnadnit tuto obtížnou dobu.

V domovech Clementas se věnujete práci s lidmi trpícími různou formou demence. Jak snášejí situace, s jakými se dříve nesetkali?

Lidé postiženi demencí různého typu většinou příliš nevnímají dramatickou situaci, která se odehrává mimo zdi jejich zařízení. Jen někteří z nich sledují zprávy nebo čtou noviny. Paradoxní je, že právě u většiny z těch více vnímajících se neprojevuje panika a zděšení – naopak vnímají tuto situaci s jakýmsi důstojným nadhledem, srovnávají svoje vlastní zážitky, a proto jsou schopni udržet si klid.

Není na tom hůř senior bydlící doma, který náhle přišel o obvyklé kontakty a dosavadní aktivity?

Nepochybně je to pravda. Člověk, který je vykořeněn ze svých běžných zvyklostí a je „uvězněn“, byť i ve svém prostředí, prožívá tuto karcerální atmosféru často velmi tíživě. Naopak v prostředí domova pro seniory vnímá změnu pouze částečně: nejsou fyzické návštěvy příbuzných a sestřičky nosí roušky. Zůstává možnost komunikovat se známými tvářemi na pokojích či v atriích. Doma si senior více uvědomuje svou osamělost.

Jak by dědečkům a babičkám mohli být nápomocni jejich blízcí?

Podpora je nutná. Stále vedle fyzických návštěv a tolik potřebného hlasu na telefonu existují přece pořád ještě dopisy! Je to způsob, který senioři zažili, patřil do jejich života. Dopis je materializovaná vzpomínka, která nevyprchá. A je možné se k němu vrátit a také na něj odpovědět.

I mladší ročníky to mají těžké. Lidé teď tráví doma spoustu času se svými blízkými a leckdy jsou až zaskočeni: s kým vlastně žijí, jak se dokážou chovat jejich děti... Jak se vyrovnávat s těmito překvapeními ?

Obvykle se míjejí ve dveřích ráno a večer, prohodí spolu pár slov – a najednou, podobně jako třeba o dovolené, spolu musí trávit prakticky neomezený čas. V ambulanci dnes řešíme velké množství konfliktů v mezilidských vztazích, doposud neřešených, které vyplouvají na povrch právě v tomto vypjatém období. Co poradit?
Naučit se opět spolu nažívat ve dvojici či v rodině, dopřát si „odpočinek“ a nehrotit konflikty. Odkládat hádky a snažit se programově vytvářet pohodu. Je to nesmírně těžké, ale při troše shovívavosti, trpělivosti a vstřícnosti to lze pár týdnů vydržet.

 

aA- aA++ aA+
Potřebujete poradit?